Zavolejte nám: 777 818 720

Bolesti očí a hlavy

Co se dozvíte v tomto článku

Čím je zapříčiněna bolest očí a hlavy

Oko je orgán zraku. Díky němu přijímáme většinu podnětů z vnějšího prostředí. Podobně, jako v případě jiných zdravotních potíží, i bolest očí může být vyvolána několika faktory. Někdy jsou důvodem jiná onemocnění, někdy je to jen běžná únava a nebo se nově zjistilo, že za únavu očí může modré světlo vyzařované z vašich obrazovek (mobily, PC, tablety..).


Bolest očí má vliv pro každodenní fungování doma, v zaměstnání, ve škole, zkrátka všude. Proto je to potřeba řešit IHNED.

Jak jsme již zmínili, bolesti očí mohou mít velké množství příčin. Obecně platí, že pokud je bolest trvalá, silná nebo se dostaví i snížení viditelnost, ostrosti, je nutné vyhledat odborné lékaře a to v co nejkratším termínu už vzhledem k tomu, že se může jednat o vážnější onemocnění. A to nikdo z nás určitě nechce.

Druhy bolesti očí a hlavy

Dalším bodem je umět rozlišovat bolest očí, zda dochází k bolestem oční bulvy, nebo nás trápí bolest ostatních struktur kolem oka. Z toho také vychází i bolest hlavy a to není zrovna příjemné.

Bolesti očí, kdy máme na mysli bolest, která nebyla způsobena zraněním, mohou být popisována jako pálení, pulzování, tlak nebo bodavý pocit v okolí oka nebo dokonce bolesti doprovázené tzv. mžitkami.  Bolesti očí jsou často spojené právě s bolestí hlavy. Jde o migrény apod.

Chci se zbavit bolesti očí a hlavy

Pokud budete mít lepší spánek, je velmi pravděpodobné, že se zbavíte i bolesti hlavy.

Detaily bolesti

Tou nejčastější a nejvíce rozeznatelnou příčinou bolesti očí je obyčejná únava. V dnešní moderní době, která je plná skvělých zařízení pro život, jsou kladeny velmi velké nároky na vidění především na střední a bližší vzdálenosti (především práce na počítači). Zde dochází k velké dřině oka a to především u lidí po čtyřicítce. Pokud jste například představitel pracující s počítačem více než osm hodin denně, tak dříve či později se podobným problémům patrně nevyhnete. Následkem této vyčerpanosti mohou být nejen bolesti očí, ale také dlouhodobé bolesti hlavy nebo i páteře.

V neposlední řadě ovšem je únava očí způsobena ve většině případů sledováním monitoru, mobilu, tabletu apod. Možná se to nezdá, ale pokud máte zaměstnání, kdy koukáte celý den na monitor počítače, nebo si vaše ratolesti rádi hrají hry na tabletu, máte zaděláno na oční problémy. Nemusejí se dostavit hned ani za měsíc, ale postupem času se bolesti očí spojí právě s bolestmi hlavy a unavené oči budou potřebovat odbornou pomoc. Jako prevence se zde hodí nošení brýlí, které blokují modré světlo (odkaz zde).

Dalším přičiněním bolestí očí a zároveň hlavy je nošení brýlí nebo kontaktních čoček. Příčina může být velmi snadná a to špatně zvolená korekce, což vlastně v praxi znamená vyrovnání zrakové vady brýlemi. Zde se mohou k bolestem očí a hlavy přidat i závratě a to je již na pováženou. Nesprávná nebo nevyhovující korekce může skutečně způsobovat velké komplikace a snižovat například pracovní výkonnost. Přitom není nic jednoduššího, než si nechat udělat refrakční vyšetření. Správné brýle Vám mohou až nečekaně vylepšit oční vidění a vlastně i celý život.

Poslední příčinou, kdy nás trápí bolesti očí, je jejich namožení či podráždění. To způsobuje například pobyt v zakouřené místnosti, v prašném prostředí, alergie, infekce nebo zánět dutin.

Možnou příčinu bolestí očí můžeme také najít v nedostatku spánku nebo špatném spánku. Všichni jste se již určitě setkali s pocitem podrážděných, zarudnutých očí, které i v určitých chvíli pálely tak, jako by jste v nich měli sklo. Je to způsobeno tím, že očím nedáte vydechnout, že dlouho ponocujete, že koukáte do noci na televizi.

Snadná pomoc

Pokud máme již delší potíže s vidění, zaostřením nebo pociťujete zjevné bolesti očí, které jsou doprovázené bolestmi hlavy, je na čase navštívit lékaře, který nám spolehlivě poradí jak s toho ven. Pokud pociťujete únavu očí například vzhledem ke svému zaměstnání, můžete jim ulevit. A to tím, že si budete dělat pravidelné přestávky a monitor by jste měli mít vzdálen od sebe na délku paže. Dále se bolesti očí dá předejít nošením brýlí, které blokují modré světlo (odkaz zde).

Pokud nic z toho nepomůže, je samozřejmě  i vhodnou pomocí běžně dostupné léky, které spolehlivě uleví od bolesti.

Chci se zbavit bolesti očí a hlavy

Pokud budete mít lepší spánek, je velmi pravděpodobné, že se zbavíte i bolesti hlavy.

Ve zkratce – co tedy udělat pro své oči

  1. Jíst hodně zeleniny. Je bohatá na vitamíny, což je všeobecně známo, ale také na betakarotén, který oči potřebují.
  2. Chránit svůj zrak před modrým světlem, které vyzařují elektronická zařízení.
  3. Dávat si přestávky pokud delší dobu sedíte před monitorem.

V dnešní době je nejčastější problém právě modré světlo, které vyzařuje z elektronický zařízení.

Pokud máte bolest očí, která je způsobena nadměrným se vystavováním modrému světlu z elektronických zařízení, tak nejjednodušší způsob, jak tomu předejít je nošení brýlí OnZeal.

Brýle OnZeal na blokování modrého světla

Brýle OnZeal (odkaz zde) blokují modré světlo a tím pádem nedochází k bolesti očí.

Více informací o škodlivém modrém světle se dozvíte níže ve videu:

Chci se zbavit bolesti očí a hlavy

Pokud budete mít lepší spánek, je velmi pravděpodobné, že se zbavíte i bolesti hlavy.

Související články