​Hlíva ústřičná

Kde všude se můžete dočíst o léčivých houbách?

https://radiozurnal.rozhlas.cz/houby-maji-nejruznejsi-lecive-ucinky-uzivejte-je-jako-prevenci-doporucuje-8028097

Hlíva ústřičná je běžným typem jedlých hub. Existuje přibližně 40 druhů hlívy, jako např. pleurotus ostreatus a pleurotus eryngii.

Hlíva obsahuje řadu látek, které mají prospěšný vliv na tvé zdraví. Tyto látky zahrnují vlákninu, beta-glukany a několik dalších polysacharidů.

Ze všech běžně konzumovaných hub se hlíva vymyká jako výjimečná ve spojení zlepšení zdraví lidí a životního prostředí. Tyto houby mají úžasnou pověst jako nejjednodušší  na přípravu, bohaté na živiny a své léčivé schopnosti. Říká Paul Stamets, známý mykolog.

Kombinace skvělé chuti a zdravotních výhod vysvětluje, proč jsou nejlepší kuchaři jako Raymond Blanc a Antonio Carluccio velkými fanoušky této houby. To by mohlo také vysvětlovat, proč jsou nyní ve Velké Británii houby více populární než mrkev, cibule, brokolice a paprika!

Houby jako korálovec a cordyceps byly používány v mnoha zemích, jako přírodní léčiva po tisíce let a staly se základem mnoha různých kultur. O tom více v tomto článku – cordyceps, korálovec a čaga. Hlíva je na druhé straně jedna z nejnovějších hub na trhu a v Česku se stala velmi oblíbenou.

Tato jedinečná houba se začala pěstovat ani ne před 100 lety a vědci právě začínají zjišťovat všechny možné potenciální výhody, které nabízí. Dosud byly všechny výsledky slibné, což naznačuje, že může mít prospěch na záněty, až po zdraví srdce.

Výhody

1. Snížení hladiny cholesterolu

Hlíva se ukázala, že snižuje přirozeně hladinu cholesterolu. Pokud se o tomto problému chcete dozvědět více, tak celý článek přinášíme zde – jak snížit cholesterol. Studie publikovaná v časopise Mycobiology například ukázala, že suplementace houbou pomohla snížit hladinu celkového cholesterolu o 37% a snížila hladinu triglyceridů o 45%. Ještě více studií je ale zapotřebí, abychom mohli s jistotou určit všechny benefity na hladinu cholesterolu u lidí.

2. Zmírňuje zánětlivost

Zánět je normální imunitní reakce určená k ochraně těla před infekcí a onemocněním. Chronický zánět je na druhé straně spojován s vyšším rizikem onemocnění, jako je rakovina, srdeční onemocnění a cukrovka.

Hlíva ústřičná má silné protizánětlivé vlastnosti. Podle studie publikované ve Nutrition Journal dokázala hlíva snížit záněty v těle. Hlíva by mohla mít dalekosáhlé přínosy, neboť snížení zánětů v těle může pomoci poskytnout úlevu od mnoha zánětlivých stavů jako rheumatoidní artritida až po zánětlivé onemocnění střev.

3. Obsahuje antioxidanty

Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a zabraňují poškozování buněk. Výzkum naznačuje, že antioxidanty mohou hrát roli při snižování rizika některých chronických onemocnění (4).

Hlíva ústřičná recept

Stejně jako mnoho jiných druhů hub, hlíva může být spotřebována jak syrová tak vařená.

Jednoduše hlívu vyčistěte pod tekoucí vodou, nakrájejte na malé plátky nebo ji dejte do mlýnku. Dejte ji na pánev a na středním ohni ji smažte na kokosovém oleji. Příležitostně míchejte asi tak 10 minut, dokud houby nezačnou ztmavovat. Pak to prostě okořeňte a užijte si hlívu!

Závěrečné myšlenky

Hlíva ústřičná má nízký obsah kalorií, ale obsahují velké množství bílkovin, vlákniny, niacinu a riboflavinu spolu s řadou dalších mikroživin.

  • Testy ukázaly, že hlíva má vysoký obsah antioxidantů a může přispět ke snížení zánětu a cholesterolu a zároveň zlepšuje zdraví mozku a inhibuje růst rakoviny.
  • Má jemnou chuť a může být přidávána do příloh, polévek a omáček. Existuje mnoho dalších receptů.
  • Hlíva lze nalézt ve většině obchodů s potravinami – konzervované, čerstvé nebo sušené.
  • Spojte je s jinými potravinami bohatými na živiny ve vaší stravě, abyste maximalizovali potenciální zdravotní přínos těchto lahodných hub.

Tak co, také byste si dali hlívu? 

Naše mise

Chceme lidem co nejvíce ulehčit, aby udělali každý den něco pro své zdraví.

Chceme zlepšit tvůj život tím, že začneme od úplného základu a tím je kvalitní spánek a více energie každý den.

ZAVOLEJTE NÁM

777 818 720

Adresa

OnZeal s.r.o.
Jaurisova 515/4, Michle,
140 00,
Praha 4

0