​Výzkumy – Cordyceps (housenice čínská)

Kde všude se můžete dočíst o léčivých houbách?

https://radiozurnal.rozhlas.cz/houby-maji-nejruznejsi-lecive-ucinky-uzivejte-je-jako-prevenci-doporucuje-8028097

Cordyceps (česky housenice čínská) je již velmi prozkoumanou houbou a spoustu výzkumů a testů ukazují její pozitivní účinky. Před několika tisíci lety ve vysokých horách Tibetu pozorovali pastevci, že když jejich stáda spásaly speciální houbu, byly znatelně živější, energičtější a mohly zůstat venku mnohem déle a ujít delší trasy. Když viděli účinky, rozhodli se to vyzkoušet na sobě a zjistili, že to na ně působí stejně silně. Nebylo jim ale ještě známo, proč má tato houba tak pozitivní účinky. Až později vědci zjistili, že obsahuje účinné látky jako adenosin, či kyselinu cordycepovou a řadu dalších fytonutrientů.

                          Cordyceps (housenice čínská)

Dokonce ji používali i čínští atleti jako svou tajnou zbraň na olympiádě, kde překonali několik světových rekordů.

V roce 1993 tři čínské běžkyně a běžci překonali 5 světových rekordů. Tyto výsledky byly velmi překvapivé, a proto byli testováni na doping. Výsledky se ukázaly jako negativní. Ženy nevzaly absolutně nic zakázaného – jejich tajemstvím byl právě cordyceps.

Tento incident vzbudil diskusi o zákazu cordycepsu v profesionálních atletických soutěžích kvůli jeho obrovským účinkům. Ovšem americký olympijský výbor oficiálně rozhodl, že cordyceps bude legální na základě svých silných bezpečných záznamů a vynikajících přínosů pro zdraví. Mnoho úspěšných sportovců nyní užívá cordyceps.

VÍCE ENERGIE KAŽDÝ DEN


Rád sportuji a extrakt z cordycepsu mi dává "to něco navíc" oproti ostatním. Jsem skeptický člověk, ale výzkumy mě přesvědčily, že to nebude nějaký blaf. Cítím, že mám více energie, než předtím, ale musí se to užívat denně, jinak požadovaný efekt nepocítíte.

Cordyceps pod lupou

Cordyceps může podporovat rušný životní styl tím, že podporuje tvorbu ATP v mitochondriích a zlepšuje využití kyslíku. Společně tyto 2 prvky přispívají ke zvýšení produkce energie na úrovni buněk a zvyšují schopnost vašeho těla využívat kyslík během aktivit. Cordyceps také podporuje duševní vytrvalost při náročných úkolech.

Co je ATP a mitochondrie

ATP nebo adenosintrifosfát je forma “buněčné měny” nebo energie, která se produkuje uvnitř našich mitochondrií.

Mitochondrie jsou malé elektrárny v našich buňkách. Vyrábí více než 90% paliva, které denně používáme.

Zlepšením buněčné továrny (mitochondrií) a zvýšením dostupnosti zdroje paliva (ATP) můžeme optimalizovat naše fyzické a duševní schopnosti. ATP poskytuje palivo buňkám. Díky tomu se buňky mohou lépe regenerovat a opravovat (1).

Právě díky mitochondriím uvnitř našeho těla totiž fungujeme. Máme uvnitř sebe několik tisíc elektrárniček, které pro nás non-stop pracují a vytváří novou a novou energii ATP.

Adaptogen

Cordyceps (housenice čínská) je adaptogen, ne stimulant, takže vám pomáhá vytvářet a udržovat stabilní energii v průběhu dne. Co z toho plyne? Cordyceps pomáhá tělu vyrábět svou vlastní energii.

Cordyceps pomáhá tělu produkovat a vyvažovat kortizol a další stresové hormony (2).

Adaptogení vlastnosti umožňují ovlivnit tělo směrem k homeostatické rovnováze. To znamená, že směřují tělo ve směru normální homeostatické žádané hodnoty. Pokud jsou stresové hormony příliš vysoké, snižují a stabilizují je a pokud jsou stresové hormony příliš nízké, zvyšují a stabilizují je (3).

Využití kyslíku

Cordyceps podporuje sílu, energii i vytrvalost a regeneruje celý organismus. Housenice totiž vedle podpory tvorby ATP zlepšuje využití kyslíku (4).

Cordyceps je schopen zvýšit množství kyslíku, který se dostane do plic a také přispívá ke zvýšení množství kyslíku v krvi. Toto je samozřejmě vhodné u sportovců, ale je to také prospěšné i u ostatních lidí. Zvyšující se hladiny kyslíku pomáhají okysličovat končetiny těla lépe, takže tělo jako celek funguje efektivněji.

V jedné studie (Medicine & Science in Sports and Exercise) se zjistilo, že cordyceps u sportovců zlepšil využití kyslíku až o 50%.

Mnoho moderních studií se pokusilo podpořit tvrzení, že cordyceps může zvýšit sílu a fyzickou výkonnost.

Testosteron

Studie zveřejněná v lékařském časopise Life Science v roce 2004 uvádí, že používání cordycepsu mezi dospělými muži zvyšuje hladinu testosteronu. Díky tomu si zlepšíte vaše sportovní výkony (5).

Účinné látky v cordycepsu

Cordyceps obsahuje mnoho užitečných látek, jako jsou:

Polysacharidy (Beta-glukany) – stimulují imunitní systém a působí jako silný antioxidant.

Cordycepin (deoxyadenosin) – malá molekula podobná adenosinu, která posiluje imunitní systém. Má antibiotické a antivirové vlastnosti, zabraňuje růstu virů a bakterií blokováním replikace jejich DNA nebo RNA. Kromě toho je velmi důležitá, protože zvyšuje okysličení krve. Snižuje také vysoký krevní tlak v důsledku vazodilatace a také krev ředí.

Adenosine – v cordycepsu je ho velmi hojně. To je jeden z důvodů, proč má cordyceps výborný vazodilatační účinek, který podporuje krevní oběh v celém těle. Srdce zvláště těží ze zvýšeného přísunu krve. To poskytuje větší sílu a lepší zdraví, ale stejně tak z toho těží mozek, ledviny a sítnice, tedy orgány zásadního významu. Adenosin také snižuje činnost srdečního svalu, snižuje vysoký krevní tlak a ředí krev. Navíc redukuje úzkost a je velmi účinným protizánětlivým prvkem.

Cytochrom P450 – hlavní sada jaterních enzymů.

Antioxidační enzymy – zejména Superoxid dismutáza (SOD), hlavní enzym proti volným radikálům. Polysacharidy CS-F30 a CS-F10, u kterých bylo prokázáno, že díky nim dochází ke snížení hladiny cukru v krvi.

Terpeny – éterické oleje, které dodávají příjemnou vůni a vyznačují se značným protizánětlivým a antibiotickým potenciálem.

Kyselina cordycepová (D-mannitol) – zlepšuje metabolismus, posiluje imunitu.

Steroly

Minerální látky

Vitamíny – B1, B2, B12, E a K

Zdroj:

NCBI – The National Center for Biotechnology Information (Národní centrum pro biotechnologické informace)

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3909570/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16141547
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16354395
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3110835/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11712663

VÍCE ENERGIE KAŽDÝ DEN


Rád sportuji a extrakt z cordycepsu mi dává "to něco navíc" oproti ostatním. Jsem skeptický člověk, ale výzkumy mě přesvědčily, že to nebude nějaký blaf. Cítím, že mám více energie, než předtím, ale musí se to užívat denně, jinak požadovaný efekt nepocítíte.

Naše mise

Chceme lidem co nejvíce ulehčit, aby udělali každý den něco pro své zdraví.

Chceme zlepšit tvůj život tím, že začneme od úplného základu a tím je kvalitní spánek a více energie každý den.

ZAVOLEJTE NÁM

777 818 720

Adresa

OnZeal s.r.o.
Jaurisova 515/4, Michle,
140 00,
Praha 4

0