Zavolejte nám: 777 818 720

Výzkumy – Korálovec ježatý

Korálovec ježatý

Korálovec ježatý (také lví hříva nebo Hericium erinaceus) je houba, která vás upoutá na první pohled. Vypadá doslova jako lví hříva. Není to jenom hezounek mezi houbami, ale poskytuje také benefity pro váš mozek. Jaké výhody vyplývají z výzkumů? 

Korálovec ježatý

Zdravotní benefity korálovce ježatého

Zlepšuje paměť, soustředění a koncentraci

V dnešní uspěchané době je těžké se soustředit na jednu věc.

Říká se, že korálovec ježatý je jednou z nejmocnějších potravin vyživující váš mozek, protože pomáhá stimulovat produkci nervových růstových faktorů (NGF) [1]. NGF je neuropeptid, který je zodpovědný, jak za údržbu stávajících neuronů, tak za formování nových [1]. Molekuly, které se nacházejí v korálovci ježatém, jsou aktivátory NGF. Takže, ať už potřebujete studovat na zkoušku, napsat nějakou seminární práci nebo lépe se soustředit na práci, neurotrofické faktory korálovce mohou pomoci.

Jedna studie ukázala, že korálovec může pomoci zachovat fotografickou a krátkodobou paměť (1).

Korálovec je nejúčinnější, pokud je brán na kontinuální bázi po delší dobu. (3).

V Japonsku bylo na testované skupině mužů podáváno 250 mg prášku z korálovce 3× denně po dobu desítek týdnů a výsledek byl zlepšení kognitivních funkcí (11).

Pomáhá při boji proti depresi a úzkosti

Úzkostné poruchy postihují 40 milionů Američanů starších 18 let. U deprese to není až tam moc odlišené. Postihuje téměř 16 milionů dospělých Američanů (4) (5). Podle posledních odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) se od roku 2005 zvýšil počet osob trpících depresemi o 18 %. V roce 2015 deprese trápily více než 4 % světové populace, tedy více než 300 mil. osob všech věkových skupin. (10)

Jak bylo zmíněno výše, tak bylo prokázáno, že korálovec působí jako nervový růstový faktor, což může také podporovat náš autonomní nervový systém. To je hlavní systém, který se stará o stavy „bojuj nebo uteč“.

Konkrétně se ukázalo, že korálovec snižuje pocity podráždění a úzkosti, což také naznačuje, že může působit na mírné příznaky deprese (6).

Důležitá poznámka: Korálovec může mít problémy s některými léky na předpis (pokud je berete současně), včetně antidepresiv. Proto je vždy důležité se poradit se svým lékařem.

Zvyšuje energii

Jednou z nejvíce diskutovaných přínosů korálovce v on-line fórech je zvýšení energie.

Existuje několik důvodů, proč „lví hříva“ může pomoci s energií. Za prvé, korálovec je bohatý na antioxidanty, které podporují celkové buněčné zdraví (7). Vzhledem k tomu, že dochází k přenosu energie mezi buňkami, čím více antioxidantů máte ve vaší stravě, tím je snazší, aby vaše tělo produkovalo energii.

Za druhé, korálovec se ukázal, že snižuje kyselinu mléčnou v krvi. Tato kyselina způsobuje únavu po intenzivní fyzické aktivitě. Korálovec zvyšuje obsah tkáňového glykogen,  tím pádem může vaše tělo rychleji produkovat energii (8).

Zlepšuje citlivost na inzulín

Studie ukazují, že konzumace nebo doplnění korálovcem může pomoci zlepšit citlivost na inzulín a významně snížit hladinu glukózy v krvi za pouhých 28 dní (11).

Zdroj:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5237458/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18844328
  3. https://adaa.org/about-adaa/press-room/facts-statistics
  4. https://adaa.org/understanding-anxiety/depression
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20834180
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23735479
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4280918/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4812798/
  9. http://www.statistikaamy.cz/2017/03/pocet-lidi-s-depresi-stoupl-o-petinu/
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18844328

Související články