Zavolejte nám: 777 818 720

Výzkumy – Cordyceps

Cordyceps (česky housenice čínská) je již velmi prozkoumanou houbou a spoustu výzkumů a testů ukazují její pozitivní účinky.Před několika tisíci lety ve vysokých horách Tibetu pozorovali pastevci, že když jejich stáda spásaly speciální houbu, byly znatelně živější, energičtější a mohly zůstat venku mnohem déle a ujít delší trasy. Když viděli účinky, rozhodli se to vyzkoušet na sobě a zjistili podobné účinky.Nebylo jim ale ještě známo, proč má tato houba tak pozitivní účinky. Až později vědci zjistili, že obsahuje účinné látky jako adenosin, či kyselinu cordycepovou a řadu dalších fytonutrientů.

Cordyceps

Dokonce ji používali i čínští atleti jako svou tajnou zbraň na olympiádě, kde překonali několik světových rekordů.

V roce 1993 tři čínské běžkyně a běžci překonali 5 světových rekordů. Tyto výsledky byly velmi překvapivé, a proto byli testováni na doping. Výsledky se ukázaly jako negativní. Ženy nevzaly absolutně nic zakázaného – jejich tajemstvím byl právě cordyceps.

Tento incident vzbudil diskusi o zákazu cordycepsu v profesionálních atletických soutěžích kvůli jeho obrovským účinkům. Ovšem americký olympijský výbor oficiálně rozhodl, že cordyceps bude legální na základě svých silných bezpečných záznamů a vynikajících přínosů pro zdraví. Mnoho úspěšných sportovců nyní užívá cordyceps.

Cordyceps pod lupou

Cordyceps může podporovat rušný životní styl tím, že podporuje tvorbu ATP v mitochondriích a zlepšuje využití kyslíku. Společně tyto 2 prvky přispívají ke zvýšení produkce energie na úrovni buněk a zvyšují schopnost vašeho těla využívat kyslík během aktivit. Cordyceps také podporuje duševní vytrvalost při náročných úkolech.

Co je ATP a mitochondrie

ATP nebo adenosintrifosfát je forma „buněčné měny“ nebo energie, která se produkuje uvnitř našich mitochondrií.

Mitochondrie jsou malé elektrárny v našich buňkách. Vyrábí více než 90% paliva, které denně používáme.

Zlepšením buněčné továrny (mitochondrií) a zvýšením dostupnosti zdroje paliva (ATP) můžeme optimalizovat naše fyzické a duševní schopnosti. ATP poskytuje palivo buňkám. Díky tomu se buňky mohou lépe regenerovat a opravit. (1)

Právě díky mitochondriím uvnitř našeho těla totiž fungujeme. Máme uvnitř sebe několik tisíc elektrárniček, které pro nás non-stop pracují a vytváří novou a novou energii ATP.

Adaptogen

Cordyceps je adaptogen, ne stimulant, takže vám pomáhá vytvářet a udržovat stabilní energii v průběhu dne. Co z toho plyne? Cordyceps pomáhá tělu vyrábět svou vlastní energii.

Cordyceps pomáhá tělu produkovat a vyvažovat kortizol a další stresové hormony (2).

Adaptogení vlastnosti umožňují ovlivnit tělo směrem k homeostatické rovnováze. To znamená, že směřují tělo ve směru normální homeostatické žádané hodnoty. Pokud jsou stresové hormony příliš vysoké, snižují a stabilizují je a pokud jsou stresové hormony příliš nízké, zvyšují a stabilizují je (3).

Využití kyslíku

Cordyceps podporuje sílu, energii i vytrvalost a regeneruje celý organismus. Housenice totiž vedle podpory tvorby ATP zlepšuje využití kyslíku (4).

Cordyceps je schopen zvýšit množství kyslíku, který se dostane do plic a také přispívá ke zvýšení množství kyslíku v krvi. Toto je samozřejmě vhodné u sportovců, ale je to také prospěšné i u ostatních lidí. Zvyšující se hladiny kyslíku pomáhají okysličovat končetiny těla lépe, takže tělo jako celek běží efektivněji.

V jedné studie (Medicine & Science in Sports and Exercise) se zjistilo, že cordyceps u sportovců zlepšil využití kyslíku až o 50 %.

Mnoho moderních studií se pokusilo podpořit tvrzení, že cordyceps může zvýšit sílu a fyzickou výkonnost.

Testosteron

Studie zveřejněná v lékařském časopise Life Science v roce 2004 uvádí, že používání cordycepsu mezi dospělými muži zvyšuje hladinu testosteronu. Díky tomu si zlepšíte vaše sportovní výkony (5).

Účinné látky v cordycepsu

Cordyceps obsahuje mnoho užitečných látek, jako jsou:

Polysacharidy (Beta-glukany) – stimulují imunitní systém a působí jako silný antioxidant.

Cordycepin (deoxyadenosin) – malá molekula podobná adenosinu, která posiluje imunitní systém. Má antibiotické a antivirové vlastnosti, zabraňuje růstu virů a bakterií blokováním replikace jejich DNA nebo RNA. Kromě toho je velmi důležitá, protože zvyšuje okysličení krve. Snižuje také vysoký krevní tlak v důsledku vazodilatace a  také ředí krev.

Adenosine – v cordycepsu je ho velmi hojně. To je jeden z důvodů, proč má cordyceps výborný vazodilatační účinek, který podporuje krevní oběh v celém těle. Srdce zvláště těží ze zvýšeného přísunu krve. To poskytuje větší sílu a lepší zdraví, ale stejně tak z toho těží mozek, ledviny a sítnice, tedy orgány zásadního významu. Adenosin také snižuje činnost srdečního svalu, snižuje vysoký krevní tlak a ředí krev. Navíc redukuje úzkost a je velmi účinným protizánětlivým prvkem.

Cytochrom P450 – hlavní sada jaterních enzymů.

Antioxidační enzymy – zejména superoxiddismutáza (SOD), hlavní enzym proti volným radikálům. Polysacharidy CS-F30 a CS-F10, u kterých bylo prokázáno, že díky nim dochází ke snížení hladiny cukru v krvi.

Terpeny – éterické oleje, které dodávají příjemnou vůni a vyznačují se značným protizánětlivým a antibiotickým potenciálem.

Kyselina cordycepová (D-mannitol) – zlepšuje metabolismus, posiluje imunitu.

Steroly

Minerální látky

Vitamíny – B1, B2, B12, E a K

 

Zdroj:

NCBI – The National Center for Biotechnology Information (Národní centrum pro biotechnologické informace)

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3909570/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16141547
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16354395
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3110835/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11712663

Související články